вівторок, 26 вересня 2023 р.

9 клас 26.09

 

Предмет: інформатика

Клас: 9

Урок №

Дата:

Тема: Класифікація загроз безпеці та пошкодження даних у комп’ютерних системах. Загрози, що виникають при роботі в Інтернеті. Етичні та правові основи захисту відомостей і даних.

Мета:

ü навчальна: сформувати уявлення про види загроз безпеці даних і можливі наслідки недотримання правил безпеки; прищеплювати етичні та правові норми поведінки з дотримання інформаційної безпеки;

ü розвивальна: розвивати логічне мислення, дослідницькі навички,

ü виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність та відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.

Програмне забезпечення: браузер, пакет офісних програм.

Хід уроку

І. Організаційний етап

·       привітання

·       перевірка присутніх

·       перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне обговорення понять: комп’ютерні віруси, антивірусні програми, загрози комп’ютерним даним, морально-етичні та правові норми користувача.

ІІІ. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності

Сьогодні наслідки від пошкодження або знищення інформації (даних) є більш значними, ніж втрата матеріальних ресурсів. Нерідко вартість інформації, втраченої, наприклад, під час природного лиха або техногенної аварії, може в сотні разів перевищувати вартість будівель. Які загрози чатують на дані у  вашому комп’ютері, як захистити збережену інформацію, ви дізнаєтеся на цьому уроці.

IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)

Загальний захист мережевого під'єднання здійснюють за допомогою брандмауерів (або міжмережевих екранів) — окремих пристроїв чи спеціальних програм, які для захисту створюють бар'єр між комп'ютером і мережею.

За допомогою програм-брандмауерів відслідковуються всі під'єднання й за необхідності дозволяється чи блокується доступ до комп'ютера.

                       Основні типи шкідливих програм та принципи їх дії:
        Хробаки — програми, що самостійно поширюються мережею, не «інфікуючи» інші файли.
         Трояни — програми, що поширюються під виглядом нешкідливих програм і виконують несанкціоновані дії: викрадають інформацію (паролі, рахунки тощо) і передають злочинцям через Інтернет, самостійно відкривають сайти для здійснення хакерських атак тощо.
        Скрипт-віруси — програми, що потрапляють у комп’ютер через електронну пошту, маскуючись під вкладені документи.Дропери — виконувані файли, що самі не є вірусами, але призначені для встановлення шкідливих програм.
        Боти — програми, що дають можливість зловмиснику таємно керувати вашим комп’ютером.
         Шпигунські й рекламні програми — програми, що зазвичай встановлюються на комп’ютер разом із безкоштовними програмами й збирають конфіденційну інформацію або демонструють нав’язливу рекламу.
          Загрозу також становить фішинг (з англ. — риболовля) як різновид інтернет шахрайства: виманювання конфіденційної інформації через підробні сайти, які копіюють сайти відомих банків, інтернет-магазинів тощо, або за допомогою спаму .

https://lnvk24.files.wordpress.com/2018/01/viruss.png?w=620

                         Засоби браузера, призначені для гарантування безпеки

До засобів захисту браузера Mozilla Firefox належать захист від XSS-атак, інтеграція з батьківським контролем Windows 7, функції Приватний перегляд, інтеграція з антивірусними продуктами, фільтр шкідливих сайтів, захист від стеження за діями користувача в Інтернеті за допомогою спеціальних скриптів, що розміщуються на інтернет- сторінках, підтримка HTTPS-з’єднань.                                                                         У Google Chrome передбачено захист від шахрайських і фішингових сайтів, зосереджений у технології Безпечний перегляд, реалізована технологія забезпечення безперервності HTTPS-з’єднання та захисту його від компрометації, захист від XSS-атак та інші корисні функції.

Крім вбудованих засобів, різні браузери передбачають розширені налаштування безпеки.

Для налаштування засобів безпеки в браузері Google Chrome необхідно відкрити меню браузера за допомо­гою інструмента • в правій частині вікна та обрати вказівку Налаштування. У вікні, що відкриється, слід переміститися в нижню частину сторінки та обрати посилання Показати розширені налаштування.

Додаткові параметри захисту можна встановити, якщо в розділі Конфіденційність натиснути кнопку Налаштування вмісту.

Захищені сайти

Захищений сайт — це сайт, який використовує для обміну да­ними протоколи захищеного зв’язку. Підтримка захищених каналів зв’язку потрібна сайтам, які працюють із персональною інформацією користувачів. У першу чергу це урядові сайти, сайти банків, інтернет-магазинів тощо. Під час відкриття тако­го сайта в адресному рядку виводиться піктограма замка і познач­ка протоколу захищеного зв’язку, наприклад, https:// (див. рисунок).

https://zzso27.files.wordpress.com/2018/11/urok16.png?w=620&h=374

Захист від спаму

Спамери збирають на веб-сторінках адреси потенційних клієнтів спеціальними програмами-роботами.
spam
Тож найнадійніший спосіб захисту від спаму — не дати змогу роботам упізнати вашу електронну адресу.

Наведемо кілька порад, як захиститися від спаму.

·        Не публікуйте свою адресу й телефони на сайтах.

·        Якщо адресу доводиться публікувати, то закодуйте її (наприклад, r_а_n_о_k_(@)_i_._u_а) або подайте у вигляді картинки, що дозволить розпізнати адресу тільки людині.

·        Іноді доцільно завести додаткову поштову скриньку для реєстрації, наприклад, у службах, які можуть розповсюджувати спам.

·        Не реагуйте на спам (не переходьте за посиланнями тощо), бо такі дії можуть підтвердити спамерам активність електронної скриньки, що збільшить кількість спаму на вашу адресу.

Існують програмні засоби для боротьби зі спамом — спам-фільтри. Вони можуть бути складовими антивірусних програм або послугою по­штових серверів.

Багато поштових серверів дозволяють користувачам налаштову­вати власні фільтри та правила опрацювання поштових надхо­джень на основі певних ознак листа (набору символів з адреси відправника тощо).

Робота з підручником: § 9.

VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Практичне завдання.

Робота за комп’ютером

1)    Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.

2)    Інструктаж учителя.

Підручник ст. 74

3)    Практична робота за комп’ютерами.

4)    Вправи для очей.

VIІ. Підбиття підсумків уроку

-        Що таке брандмауери?

-        Для чого використовують антивірусні програми?

-        Які засоби браузера призначені для уникнення загроз безпеці?

-        Яких правил доцільно дотримуватися для безпечної роботи в Інтернеті?

VІІI. Домашнє завдання

Підручник § 9 ст. 72-75

ІХ Оцінювання роботи учнів

понеділок, 25 вересня 2023 р.

25.09 інформатика 8 клас

 

 

 

 

 

План конспект уроку
 інформатики

Стиснення, архівування
та розархівування даних.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Тема:

Стиснення, архівування та розархівування даних.

Практична робота № 6

«Архівування та розархівування даних».

Мета:

навчальна – вивчити принцип стиснення інформації, методи захисту інформації, поняття «архівований файл або архів», вміти створювати, переглядати, доповнювати, оновлювати архів та вилучати файли з архіву;

розвивальна – поглиблювати вміння роботи з ПК, розвивати пізнавальний інтерес;

виховна – виховувати толерантність до товаришів та повагу до їх думок.

Тип уроку:

комбінований (урок засвоєння нових знань, формування

умінь та навичок).

Обладнання:

комп’ютери, програми­архіватори, , презентація до уроку, міні-підручник « Стиснення, архівування та розархівування даних»,  картки з завданнями практичної роботи, мікрофон.

Форма проведення:

документальний практикум.

Структура уроку

п/п

Етапи уроку

Час, хв.

Методи та форми роботи з класом

I.       

Організаційний момент

2

Методика «Вивчення емоційного стану учнів».

 

II.    

Актуалізація опорних знань

7

Гра «Інтелектуальне інтерв’ю», презентація домашнього завдання.

III.  

Мотивація навчальної діяльності

3

Розгляд проблемної ситуації.

IV.  

Вивчення нового матеріалу

10

Лекція вчителя з презентацією.

V.     

Інструктаж з т\б під час роботи з комп’ютером.

2

Метод «ланцюжок».

VI.  

Практична робота на творче використання отриманих умінь та навичок

15

Практична робота

VII.        

Осмислення набутих знань, умінь та навичок

5

Опитування учнів

VIII.      

Домашнє завдання

1

 

IX.  

Пiдбиття пiдсумкiв уроку. Оголошення оцiнок

2

Метод «Закінчити речення».

 

 

 

 

Хід уроку

І. Органiзацiйний момент

·        привітання

- Сьогодні я для вас не просто вчитель, а менеджер по навчанню інформатики. Сьогоднішня наша зустріч з вами  - це партнерство у навчанні, консультація  по вивченню нового матеріалу. Буде проходити наша спільна праця у формі документального практикуму, в результаті якого ми підпишемо угоду «Про архівацію» у вигляді практичної роботи. Тож наші переговори хочеться розпочати словами:

           «Зібратися разом - це початок,

Триматися разом - це прогрес,

Працювати разом - це успіх.»

Отже, раз ми зібралися разом, я- як ваш менеджер, партнер у навчанні, а ви, як  клієнти, співрозмовники, давайте прагнути успіху.

·        Вивчення емоційного стану учнів:

- Якщо уявити термометр оцінки вашого емоційного стану, на якій позначці знаходиться курс вашого настрою, емоцій.

·        Висловлення сподівань, побажань від спільної роботи.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Для ближчого знайомства запрошую Вас до Інтелектуального інтерв’ю :

-        У чому полягає профілактика зараження комп’ютерними вірусами?

-        Пошук, збирання, зберігання, обробка, передавання та захист інформації – це…

-        Хто такі «хакери»?

-        Одиниці вимірювання інформації.

-        Назвати приклади антивірусних програм.

-        Що ви можете сказати про «Троянського коня»і?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розгляд проблемної ситуації.

-Відпочинок на Буковелі. Збережені фото займають 2,5  Гб, а флешка у вас розміром 2 Гб.

ІV. Оголошення теми та мети уроку.

Тема сьогоднішнього практикуму «Стиснення, архівування та розархівування даних». Допомагати нам буде опорний конспект, який є у кожного на столі. По закінченню зустрічі ви повинні знати принцип стиснення інформації, методи захисту інформації, поняття «архівований файл або архів, вміти створювати, переглядати, доповнювати, оновлювати архів та вилучати файли з архіву.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Лекція вчителя

І. Поняття «архівація».

З метою забезпечення надійного збереження інформації створюють резервні копії даних - цей процес називається архівацією.

1)        Архівація - це процес створення резервних копій даних.

Але ще є інші визначення архівації.

2)              Під архівацією розуміють процес стиснення інформації.

Розбір практичного завдання «Написання листа»

 

Стиснення даних – це процедура перекодування даних з метою зменшення їхнього обсягу.

3)        А ще архівація - це перекодування деякої сукупності файлів з метою зменшення об’єму інформації

В результаті архівації отримуємо архівований файл або архів.

ІІ. Поняття «архіватори».

Допомагають архівувати програми - архіватори. Найвідоміші з них WinRar, WinZip.

Програми-архіватори — програмні засоби для створення та обслуговування архівів.

 

ІІІ. Функції програм-архіваторів.

1) створення нових архівів;

2) розпакування файлів з архівів;

3) додавання файлів до наявного архіву;

4) створення архіву, що саморозпаковується;

5) створення багатотомних архівів

 

За допомогою спеціальних алгоритмів архiватори видаляють із файлів надлишкову інформацію, а при зворотній операції розпаковування вони відновлюють інформацію в первісному вигляді. При цьому стиснення та відновлення інформації відбувається без втрат.

ІV. Стиснення без втрат і з втратами.

Стиснення без втрат актуальне в роботі з текстовими й програмними файлами, у задачах криптографiї.

Існують також методи стиснення iз втратами. Вони видаляють з потоку iнформацiю, яка незначно впливає на данi або взагалi не сприймається людиною. Такi методи стиснення застосовуються для аудiо та вiдеофайлiв, деяких форматiв графiчних файлiв.

 

V. Основні характеристики архіваторів.

 

Однією з головних характеристик архіваторів є ступінь стиснення інформації, яку можна розрахувати за формулою.

 

 

 

 

Давайте поміркуємо: від чого залежить ступінь стиснення.

1.         Якщо це перекодування, то важливий метод кодування.

2.        Так як існують різні формати архівації і відповідні їм програми, то важливо і яка програма-архіватор використовується (WinRar, WinZip).            3.Яку інформацію можуть зберігати файли? - текст, малюнки, музику тощо. Як на Вашу думку, чи залежить результат архівації від типу файлу?

VІ. Архіватори, що саморозпаковуються.

Архіви, що саморозпаковуються (SFX, від англ. SelF-eXtracting), — це архіви, до яких приєднаний виконуваний модуль, що дозволяє витягати (розпаковувати) файли простим запуском архіву, як звичайної програми (без програми-архіватора).

Багатотомні архіви — це архіви, що складаються з декількох частин (файлів), які називають томами. Використовуються у випадках, коли треба передати великий архів на носіях малої ємності.

 

 

Архівація.

1. Натиснути правою клавішею миші значок файлу або папки, які хочемо додати до архіву. З контекстного меню обрати команду Додати до архіву.

2. У вікні архіватора, що з’явиться на екрані, у вкладці Загальні обрати назву архіву.

3. Зазначити, у якій папці має зберігатися архів. Для того, щоб визначити шлях до потрібної папки, використовуємо кнопку Обзор….

4. Обрати програму-архіватор, за допомогою якої стискатимемо дані. Для цього у вікні Формат архіву встановити відповідний перемикач біля назви обраної програми.

5. У рядку вибору Методу стиснення обрати один із пропонованих варіантів.

6. Натиснути OK.

V. Практична робота на творче використання отриманих умінь та навичок.

Проведемо невеличке практичне опрацювання:

Поглибимо вміння працювати з ПК, а саме з програмою архіватором.

 

Інструктаж з технiки безпеки (методом «ланцюжок»)

Практична робота № 6 «Архівування та розархівування даних»

Мета: сформувати уміння створювати архіви, додавати файли до існуючих архівів; розпаковувати архіви; розвивати вміння роботи з операційною системою.

Учні отримують картки з завданнями практичної роботи.

Під час практичної роботи провожу індивідуальний контроль за роботою учнів і, якщо це необхідно, зупиняю роботу, вказую на недоліки і проводжу поточний інструктаж.

Дуже ефективним є використання взаємоконтролю, а також самоконтролю.

VІ. Осмислення набутих знань, умінь та навичок.

Перед підписанням нашого договору, давайте узгодимо ще раз деякі нюанси:

Опитування учнів

1.      Для чого використовують стиснення даних?

2.     Для чого виконують архівування даних?

3.     Чи однаково «стискуються» в архiв рiзнi типи файлiв?

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 12

Розгадати кросворд

VІІІ. Пiдбиття пiдсумкiв уроку. Оголошення оцiнок

Вчитель відмічає учнів, які успішно виконали завдання, вказує на помилки, які допущені учнями.

 

Метод «Доповни речення…»

Давайте звернемось до Моделі майбутніх знань  у нашому першому документі. Скажіть, про що ви дізнались, чому навчились.

Я дізнався…

Я навчився…

Я зрозумів…

Найбільший мій успіх на уроці…

Мої сподівання на цей урок…

З упевненістю можу сказати, що всі запропоновані документи розглянуті, усі деталі вияснені. Тому наш документальний практикум оголошую закритим. Усім бажаю успіху у подальшій співпраці із вашими менеджерами по навчанню.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кросворд

 

 

Домашнє завдання

 

Опрацювати параграф 14

Розгадати кросворд

 


 

 

 

Стиснення, архівування
та розархівування даних

 

 


Інтелектуальне інтерв"ю

1. У чому полягає профілактика зараження комп’ютерними вірусами?

2. Пошук, збирання, зберігання, обробка, передавання та захист інформації – це…

3. Хто такі «хакери»?

4. Одиниці вимірювання інформації

5. Назвати приклади антивірусних програм.

6.. Які цифри використовують для кодування інформації в компютері?

Модель майбутніх знань

 

 

Ступінь стиснення

 

 

 


залежить від:

1. Методу стиснення.

2. Використаного архіватора.

3. Типу файлу, що стискають.

 

Методи стиснення:

 

Групове кодування RLE

Кодування Хаффмана

Кодування Лемпеля-Зіва

Кодування Шенона

 

 

ПІБ                                                                            КЛАС                                     ДАТА____________

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Тема:

Архівування та розархівування даних

Мета:

сформувати уміння створювати архіви, додавати файли до існуючих архівів; розпаковувати архіви; розвивати вміння роботи з операційною системою.

 

Хід роботи:

Початковий рівень.

1. Виберіть правильні відповіді й запишіть на місці пропусків у наведеннях твердженнях

а) Процес стискання даних називається ___________________________________

б) Основними характеристиками архіваторів є: ____________________________

в) Програми-архіватори:________________________________________________

г) Програми, призначені для стискання інформації та створення файлів-архівів називаються: _________________________________________________________

Варіанти відповіді: архіватори, ступінь стискання, архівація, WinRAR, швидкість стискання, WinZip.

2. Вкажіть номер кожного об’єкта відповідно до малюнка:

1) Ярлик програми WinRAR.               

2) Позначення папки з атрибутом Архівний.

3) Позначення архіву, що саморозпаковується.

 

 

Середній, достатній, вискоий рівень.

1.     Створити файл-архів із файла Doclad.doc, який є в папці «Архівація» на Робочому столі (Контекстне меню файла Dogovir.doc ® Добавить в архив… ® Имя архива Архів1.rar ® ОК). Заповнити таблицю. (Контекстне меню архіву ® Властивості ® Архів)

Ім’я файла

Розмір файла

Розмір в архіві

Ступінь стиснення (%)

 

 

 

 

 

2.     Розпакувати створений архів на Робочий стіл (Контекстне меню архіва Архів1.rar ® Извлечь файлы… ® вибрати місце Робочий стіл ® ОК).

3.     Створити файл-архів із файла Doclad.bmp, який є в папці «Архівація» на Робочому столі (Контекстне меню файла Doclad.bmp ® Добавить в архив… ® Имя архива Архів2.rar ® ОК). Заповнити таблицю. (Контекстне меню архіву ® Властивості ® Архів)

Ім’я файла

Розмір файла

Розмір в архіві

Ступінь стиснення (%)

 

 

 

 

 

4.     Створити файл-архів із файла Doclad.mp3, який є в папці «Архівація» на Робочому столі (Контекстне меню файла Doclad.mp3 ® Добавить в архив… ® Имя архива Архів3.rar ® ОК). Заповнити таблицю. (Контекстне меню архіву ® Властивості ® Архів)

Ім’я файла

Розмір файла

Розмір в архіві

Ступінь стиснення (%)

 

 

 

 

 

5.     Створити файл-архів з усіх файлів, що є в папці «Архівація» на Робочому столі (виділити всі файли ® Контекстне меню ® Добавить в архив… ® Имя архива Архів4.rar ® Обзор ® Робочий стіл ® ОК).

6.     Створити архів, що саморозпаковується, з файла Doclad.jpg, який є в папці «Архівація» на Робочому столі (Контекстне меню файла Doclad.jpg ® Добавить в архив… ® Создать SFX-архив ® Имя архива Архів5.exe ® ОК).

7.     Створити багатотомний архів з усіх файлів, що є в папці «Архівація» на Робочому столі. Його розмір 300 Кбайт (виділити всі файли, що містяться в папці «Архівація»  Контекстне меню виділених об’єктів ® Добавить в архив…  ® у полі для створення багатотомного архіву ввести 300 kb ® Имя архива Архів6.rar ® ОК).

8.  У висновок запишіть: які файли під час архівування мають високий ступінь стиснення? (Контекстне меню архіву ® Властивості ® Архів)

 

Висновок:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОЦІНКА _______